S-1222B50-S8T1U
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-VSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) Exposed Pad |
| P S R R | 40dB (100Hz) |
| Series | S-1222B |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 8.5 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 200mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage- Input( Max) | 28V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout( Max) | 0.8V @ 200mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S-1222B50-S8T1U is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by ABLIC Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 8-VSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) Exposed Pad, P S R R: 40dB (100Hz), Series: S-1222B.
This device comes in a 8-VSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 2.204 units of S-1222B50-S8T1U in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S-1222B50-S8T1U in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.204 units of S-1222B50-S8T1U in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S-1222B50-S8T1U available in?
The S-1222B50-S8T1U by ABLIC Inc. is available in a 8-VSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S-1222B50-S8T1U?
Unit pricing for S-1222B50-S8T1U starts at $2.52 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.