S-35190A-J8T1G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Real Time Clocks |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Alarm, Leap Year |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | Clock/Calendar |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Supplier Device Package | 8-SOP-J |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 1.3V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Current - Timekeeping ( Max) | 0.93µA ~ 1.1µA @ 3V ~ 5V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S-35190A-J8T1G is a real-time clocks (rtc) in the Oscillators & Timers family manufactured by ABLIC Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Real Time Clocks, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Alarm, Leap Year, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 31.152 units of S-35190A-J8T1G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S-35190A-J8T1G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 31.152 units of S-35190A-J8T1G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S-35190A-J8T1G available in?
The S-35190A-J8T1G by ABLIC Inc. is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S-35190A-J8T1G?
Unit pricing for S-35190A-J8T1G starts at $0.5291 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.