S-8338ACBA-P8T1G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD, Flat Lead |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 8-SON (A) (2.9x2.8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 6V |
| Frequency - Switching | 257.4kHz ~ 1.134MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Boost |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | 88.5% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Up |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S-8338ACBA-P8T1G is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by ABLIC Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SMD, Flat Lead.
This device comes in a 8-SMD, Flat Lead package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.829 units of S-8338ACBA-P8T1G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S-8338ACBA-P8T1G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.829 units of S-8338ACBA-P8T1G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S-8338ACBA-P8T1G available in?
The S-8338ACBA-P8T1G by ABLIC Inc. is available in a 8-SMD, Flat Lead package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S-8338ACBA-P8T1G?
Unit pricing for S-8338ACBA-P8T1G starts at $2.32 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.