ADM1294-1BACPZ-RL7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Energy Metering |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad, CSP |
| Current - Supply | 3.6mA |
| Supplier Device Package | 16-LFCSP-WQ (4x4) |
| Voltage - Supply | 2.95 V ~ 13 V |
| Input Impedance | - |
| Measurement Error | - |
| Voltage - I/ O High | 1.1V |
| Voltage - I/ O Low | 0.4V, 0.8V, 1.5V |
| Meter Type | Single Phase |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADM1294-1BACPZ-RL7 is a energy metering ics in the Power Supervisors & Control family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Energy Metering, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-WQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 16-WQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.463 units of ADM1294-1BACPZ-RL7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADM1294-1BACPZ-RL7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.463 units of ADM1294-1BACPZ-RL7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADM1294-1BACPZ-RL7 available in?
The ADM1294-1BACPZ-RL7 by Analog Devices is available in a 16-WQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADM1294-1BACPZ-RL7?
Unit pricing for ADM1294-1BACPZ-RL7 starts at $20.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.