ADM1485JNZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/ Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 70 mV |
| Data Rate | 30Mbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADM1485JNZ is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 13.569 units of ADM1485JNZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADM1485JNZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.569 units of ADM1485JNZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADM1485JNZ available in?
The ADM1485JNZ by Analog Devices is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADM1485JNZ?
Unit pricing for ADM1485JNZ starts at $3.09 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.