ADM3312EACPZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP-WQ (5x5) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/ Receivers | 3/3 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 140 mV |
| Data Rate | 460Kbps |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADM3312EACPZ is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-WFQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.762 units of ADM3312EACPZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADM3312EACPZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.762 units of ADM3312EACPZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADM3312EACPZ available in?
The ADM3312EACPZ by Analog Devices is available in a 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADM3312EACPZ?
Unit pricing for ADM3312EACPZ starts at $6.56 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.