ADM7150ARDZ-3.0
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Current - Supply ( Max) | 12 mA |
| Current - Output | 800mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 7 mA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | - |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADM7150ARDZ-3.0 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.841 units of ADM7150ARDZ-3.0 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADM7150ARDZ-3.0 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.841 units of ADM7150ARDZ-3.0 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADM7150ARDZ-3.0 available in?
The ADM7150ARDZ-3.0 by Analog Devices is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADM7150ARDZ-3.0?
Unit pricing for ADM7150ARDZ-3.0 starts at $3.72 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.