ADN4612ACPZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 88-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Type | Crosspoint Switch |
| Supplier Device Package | 88-LFCSP (12x12) |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | - |
| Circuit | 1 x 12:12 |
| Independent Circuits | 1 |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A991B1 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADN4612ACPZ is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 88-VFQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 88-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.040 units of ADN4612ACPZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADN4612ACPZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.040 units of ADN4612ACPZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADN4612ACPZ available in?
The ADN4612ACPZ by Analog Devices is available in a 88-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADN4612ACPZ?
Unit pricing for ADN4612ACPZ starts at $8.69 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.