ADP2105ACPZ-1.2-R7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad, CSP |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-LFCSP-WQ (4x4) |
| Current - Output | 1A |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 2.7V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP2105ACPZ-1.2-R7 is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-WQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 16-WQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.267 units of ADP2105ACPZ-1.2-R7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP2105ACPZ-1.2-R7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.267 units of ADP2105ACPZ-1.2-R7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP2105ACPZ-1.2-R7 available in?
The ADP2105ACPZ-1.2-R7 by Analog Devices is available in a 16-WQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP2105ACPZ-1.2-R7?
Unit pricing for ADP2105ACPZ-1.2-R7 starts at $2.07 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.