ADP3335ARMZ-3.3RL7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 12V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Current - Supply ( Max) | 10 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 110 µA |
| Control Features | Shutdown |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.37V @ 500mA |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP3335ARMZ-3.3RL7 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.277 units of ADP3335ARMZ-3.3RL7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP3335ARMZ-3.3RL7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.277 units of ADP3335ARMZ-3.3RL7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP3335ARMZ-3.3RL7 available in?
The ADP3335ARMZ-3.3RL7 by Analog Devices is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP3335ARMZ-3.3RL7?
Unit pricing for ADP3335ARMZ-3.3RL7 starts at $1.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.