ADP5033ACBZ-3-R7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 16-WLCSP (2x2) |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Number of Outputs | 4 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 3V, 800mA |
| Voltage/ Current - Output 2 | 1.2V, 800mA |
| Voltage/ Current - Output 3 | 1.8V, 300mA |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP5033ACBZ-3-R7 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-WFBGA, WLCSP.
This device comes in a 16-WFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.233 units of ADP5033ACBZ-3-R7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP5033ACBZ-3-R7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.233 units of ADP5033ACBZ-3-R7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP5033ACBZ-3-R7 available in?
The ADP5033ACBZ-3-R7 by Analog Devices is available in a 16-WFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP5033ACBZ-3-R7?
Unit pricing for ADP5033ACBZ-3-R7 starts at $2.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.