ADP5070AREZ-R7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 15V |
| Functions | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP-EP |
| Current - Output | 600mA, 1A |
| Frequency - Switching | 1.2MHz, 2.4MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Output Configuration | Positive and Negative (Dual Rail) |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V, 1.6V |
| Voltage - Output ( Max) | ±39V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 2.85V |
| Base Product Number | ADP5070 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP5070AREZ-R7 is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.243 units of ADP5070AREZ-R7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP5070AREZ-R7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.243 units of ADP5070AREZ-R7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP5070AREZ-R7 available in?
The ADP5070AREZ-R7 by Analog Devices is available in a 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP5070AREZ-R7?
Unit pricing for ADP5070AREZ-R7 starts at $6.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.