ADP7105ARDZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 20V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Current - Supply ( Max) | 1.6 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 900 µA |
| Control Features | Enable, Power Good, Under Voltage Lockout |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.22V |
| Voltage - Output ( Max) | 19V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.55V @ 500mA |
| P S R R | 80dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP7105ARDZ is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.380 units of ADP7105ARDZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP7105ARDZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.380 units of ADP7105ARDZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP7105ARDZ available in?
The ADP7105ARDZ by Analog Devices is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP7105ARDZ?
Unit pricing for ADP7105ARDZ starts at $7.20 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.