ADP8861ACPZ-R7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Frequency | 1MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 20-LFCSP (4x4) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | 4.3V ~ 5.5V |
| Current - Output / Channel | 30mA, 60mA |
| Number of Outputs | 7 |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Voltage - Supply ( Max) | 5.5V |
| Voltage - Supply ( Min) | 2.5V |
| Dimming | I²C |
| Applications | Backlight |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADP8861ACPZ-R7 is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-WFQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 20-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.190 units of ADP8861ACPZ-R7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADP8861ACPZ-R7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.190 units of ADP8861ACPZ-R7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADP8861ACPZ-R7 available in?
The ADP8861ACPZ-R7 by Analog Devices is available in a 20-WFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADP8861ACPZ-R7?
Unit pricing for ADP8861ACPZ-R7 starts at $1.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.