ADUC7128BCPZ126-RL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 64-LFCSP-VQ (9x9) |
| Peripherals | PLA, POR, PWM, PSM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/ O | 28 |
| Speed | 41.78MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM7® |
| R A M Size | 2K x 32 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 126KB (63K x 16) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 10x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADUC7128BCPZ126-RL is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Analog Devices. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-VFQFN Exposed Pad, CSP.
This device comes in a 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.500 units of ADUC7128BCPZ126-RL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADUC7128BCPZ126-RL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.500 units of ADUC7128BCPZ126-RL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADUC7128BCPZ126-RL available in?
The ADUC7128BCPZ126-RL by Analog Devices is available in a 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADUC7128BCPZ126-RL?
Unit pricing for ADUC7128BCPZ126-RL starts at $12.55 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.