AT89C5115-TISUM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 28-SOIC (0.400, 10.16mm Width) |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Speed | 40MHz |
| Connectivity | UART/USART |
| Series | 89C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | 80C51 |
| R A M Size | 512 x 8 |
| Numberof I/ O | 20 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| E E P R O M Size | 2K x 8 |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AT89C5115-TISUM is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Atmel. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 28-SOIC (0.400, 10.16mm Width), Peripherals: POR, PWM, WDT, Speed: 40MHz.
This device comes in a 28-SOIC (0.400, 10.16mm Width) package.
FPGACenter currently has 4.953 units of AT89C5115-TISUM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AT89C5115-TISUM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.953 units of AT89C5115-TISUM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AT89C5115-TISUM available in?
The AT89C5115-TISUM by Atmel is available in a 28-SOIC (0.400, 10.16mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AT89C5115-TISUM?
Unit pricing for AT89C5115-TISUM starts at $8.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.