ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 32 |
| Speed | 48MHz |
| E E P R O M Size | 512 x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 4K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, LINbus SBC, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 0V ~ 3.8V |
| Data Converters | A/D 13x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Atmel. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 48-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 1.292 units of ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.292 units of ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO available in?
The ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO by Atmel is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO?
Unit pricing for ATSAMHA1G14A-MBT-BVAO starts at $12.06 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.