CY7C65217-24LTXI
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Controllers Interface |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 20mA |
| Functions | Controller |
| Interface | I²C, UART |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Standards | USB 2.0 |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Protocol | USB |
| Base Product Number | CY7C65217 |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY7C65217-24LTXI is a interface controllers in the Interface Controllers & Modules family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Controllers Interface, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Package / Case: 24-UFQFN Exposed Pad, Current - Supply: 20mA.
This device comes in a 24-UFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 12.206 units of CY7C65217-24LTXI in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY7C65217-24LTXI in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.206 units of CY7C65217-24LTXI in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY7C65217-24LTXI available in?
The CY7C65217-24LTXI by Cypress Semiconductor is available in a 24-UFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY7C65217-24LTXI?
Unit pricing for CY7C65217-24LTXI starts at $2.56 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.