CY8C21323-24PVXI
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Speed | 24MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Series | PSOC®1 CY8C21xxx |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | M8C |
| R A M Size | 256 x 8 |
| Numberof I/ O | 16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Data Converters | A/D 8x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.4V ~ 5.25V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY8C21323-24PVXI is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Peripherals: POR, PWM, WDT, Speed: 24MHz.
This device comes in a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.
FPGACenter currently has 42.846 units of CY8C21323-24PVXI in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY8C21323-24PVXI in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 42.846 units of CY8C21323-24PVXI in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY8C21323-24PVXI available in?
The CY8C21323-24PVXI by Cypress Semiconductor is available in a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY8C21323-24PVXI?
Unit pricing for CY8C21323-24PVXI starts at $1.94 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.