CY8C4147LQE-S263T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, CapSense, DMA, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Speed | 24MHz |
| Connectivity | FIFO, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| Series | Automotive, AEC-Q100, PSOC® 4 CY8C4100S Plus |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 16K x 8 |
| Numberof I/ O | 34 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 16x10b, 20x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY8C4147LQE-S263T is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 40-UFQFN Exposed Pad, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, CapSense, DMA, POR, PWM, Temp Sensor, WDT, Speed: 24MHz.
This device comes in a 40-UFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 574 units of CY8C4147LQE-S263T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY8C4147LQE-S263T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 574 units of CY8C4147LQE-S263T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY8C4147LQE-S263T available in?
The CY8C4147LQE-S263T by Cypress Semiconductor is available in a 40-UFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY8C4147LQE-S263T?
Unit pricing for CY8C4147LQE-S263T starts at $16.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.