CY8C4248FNQ-BL583T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 76-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 76-WLCSP (4.04x3.87) |
| Peripherals | Bluetooth, Brown-out Detect/Reset, CapSense, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, SmartCard, SmartSense, WDT |
| Number of I/ O | 36 |
| Speed | 48MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 8x12b SAR; D/A 2x7b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | PSOC® 4 CY8C4xx8 BLE |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY8C4248FNQ-BL583T is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 76-UFBGA, WLCSP.
This device comes in a 76-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.534 units of CY8C4248FNQ-BL583T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY8C4248FNQ-BL583T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.534 units of CY8C4248FNQ-BL583T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY8C4248FNQ-BL583T available in?
The CY8C4248FNQ-BL583T by Cypress Semiconductor is available in a 76-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY8C4248FNQ-BL583T?
Unit pricing for CY8C4248FNQ-BL583T starts at $17.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.