CY8C614AAZI-S2F44
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, CapSense, Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, PMC, POR, PWM, RSA, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Speed | 150MHz |
| Connectivity | eMMC/SD/SDIO, FIFO, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QSPI, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART, USB |
| Series | PSoC® 6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 1M x 8 |
| Numberof I/ O | 102 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 16x10b SAR, 16x12b Sigma-Delta; D/A 2x7/8b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 1.7V ~ 3.6V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY8C614AAZI-S2F44 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 128-LQFP, Peripherals: Brown-out Detect/Reset, CapSense, Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, PMC, POR, PWM, RSA, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT, Speed: 150MHz.
This device comes in a 128-LQFP package.
FPGACenter currently has 1.820 units of CY8C614AAZI-S2F44 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY8C614AAZI-S2F44 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.820 units of CY8C614AAZI-S2F44 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY8C614AAZI-S2F44 available in?
The CY8C614AAZI-S2F44 by Cypress Semiconductor is available in a 128-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY8C614AAZI-S2F44?
Unit pricing for CY8C614AAZI-S2F44 starts at $7.58 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.