CYPD4136-24LQXQ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Number of I/ O | 11 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| R A M Size | 8K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH (128kB) |
| Controller Series | CYUSB |
| Applications | USB Type C |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYPD4136-24LQXQ is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-UFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-UFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 569 units of CYPD4136-24LQXQ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYPD4136-24LQXQ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 569 units of CYPD4136-24LQXQ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYPD4136-24LQXQ available in?
The CYPD4136-24LQXQ by Cypress Semiconductor is available in a 24-UFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYPD4136-24LQXQ?
Unit pricing for CYPD4136-24LQXQ starts at $3.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.