CYT2B63CADQ0AZEGS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Peripherals | DMA, LVD, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 78 |
| Speed | 80MHz |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 64K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 576KB (576K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 22x12b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CYT2B63CADQ0AZEGS is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-LQFP.
This device comes in a 64-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.786 units of CYT2B63CADQ0AZEGS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CYT2B63CADQ0AZEGS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.786 units of CYT2B63CADQ0AZEGS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CYT2B63CADQ0AZEGS available in?
The CYT2B63CADQ0AZEGS by Cypress Semiconductor is available in a 64-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CYT2B63CADQ0AZEGS?
Unit pricing for CYT2B63CADQ0AZEGS starts at $3.08 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.