S6E1A11C0AGN20000
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 37 |
| Speed | 40MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 6K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CSIO, I²C, LINbus, UART/USART |
| Program Memory Size | 56KB (56K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S6E1A11C0AGN20000 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.388 units of S6E1A11C0AGN20000 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S6E1A11C0AGN20000 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.388 units of S6E1A11C0AGN20000 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S6E1A11C0AGN20000 available in?
The S6E1A11C0AGN20000 by Cypress Semiconductor is available in a 48-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S6E1A11C0AGN20000?
Unit pricing for S6E1A11C0AGN20000 starts at $5.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.