S6E1C32B0AGU1H030
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | 30-WLCSP |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 24 |
| Speed | 40MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CSIO, I²C, LINbus, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.65V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 6x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S6E1C32B0AGU1H030 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Cypress Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: -.
This device with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 842 units of S6E1C32B0AGU1H030 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S6E1C32B0AGU1H030 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 842 units of S6E1C32B0AGU1H030 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for S6E1C32B0AGU1H030?
Unit pricing for S6E1C32B0AGU1H030 starts at $7.11 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.