PAM3110ABA330R
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 150 µA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.4V @ 1.5A (Typ) |
| P S R R | 55dB ~ 35dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PAM3110ABA330R is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-261-4, TO-261AA.
This device comes in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 47.039 units of PAM3110ABA330R in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PAM3110ABA330R in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 47.039 units of PAM3110ABA330R in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PAM3110ABA330R available in?
The PAM3110ABA330R by Diodes Incorporated is available in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PAM3110ABA330R?
Unit pricing for PAM3110ABA330R starts at $0.2034 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.