PAM3131BECR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 8-SO-EP |
| Current - Supply ( Max) | 1 mA |
| Current - Output | 3A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 150 µA |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.9V |
| Voltage - Output ( Max) | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.3V @ 3A |
| P S R R | 64dB ~ 58db (100Hz ~ 1kHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PAM3131BECR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.626 units of PAM3131BECR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PAM3131BECR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.626 units of PAM3131BECR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PAM3131BECR available in?
The PAM3131BECR by Diodes Incorporated is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PAM3131BECR?
Unit pricing for PAM3131BECR starts at $1.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.