PI3C3126QE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Type | Bus Switch |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3.6V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Circuit | 1 x 1:1 |
| Independent Circuits | 4 |
| Base Product Number | PI3C3126 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PI3C3126QE is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width), Type: Bus Switch.
This device comes in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.011 units of PI3C3126QE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI3C3126QE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.011 units of PI3C3126QE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI3C3126QE available in?
The PI3C3126QE by Diodes Incorporated is available in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI3C3126QE?
Unit pricing for PI3C3126QE starts at $0.7110 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.