PI3PCIE2612-AZFEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 2.5mA |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Number of Channels | 6 x 1:2 |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (11x5) |
| Data Rate ( Max) | 5Gbps |
| Output | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Input | - |
| Delay Time | 200ns |
| Signal Conditioning | - |
| Capacitance - Input | 3 pF |
| Applications | DisplayPort, PCIe |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The PI3PCIE2612-AZFEX is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 56-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 56-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.064 units of PI3PCIE2612-AZFEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI3PCIE2612-AZFEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.064 units of PI3PCIE2612-AZFEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI3PCIE2612-AZFEX available in?
The PI3PCIE2612-AZFEX by Diodes Incorporated is available in a 56-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI3PCIE2612-AZFEX?
Unit pricing for PI3PCIE2612-AZFEX starts at $1.69 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.