PI4IOE5V96248ZLEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/I/O Expanders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Open Drain |
| Interface | I²C |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (7x7) |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Number of I/ O | 48 |
| Interrupt Output | Yes |
| Current - Output Source/ Sink | 42mA, 480µA |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PI4IOE5V96248ZLEX is a i/o expanders in the Bus Interface family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/I/O Expanders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 56-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.247 units of PI4IOE5V96248ZLEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI4IOE5V96248ZLEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.247 units of PI4IOE5V96248ZLEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI4IOE5V96248ZLEX available in?
The PI4IOE5V96248ZLEX by Diodes Incorporated is available in a 56-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI4IOE5V96248ZLEX?
Unit pricing for PI4IOE5V96248ZLEX starts at $3.49 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.