PI6CG182Q2ZDQEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Clock Generator |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Frequency - Max | 100MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | CMOS, HCSL |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| P L L | Yes |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input: Output | 1:2 |
| Differential - Input: Output | No/Yes |
| Divider/ Multiplier | No/No |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PI6CG182Q2ZDQEX is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 25.146 units of PI6CG182Q2ZDQEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI6CG182Q2ZDQEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 25.146 units of PI6CG182Q2ZDQEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI6CG182Q2ZDQEX available in?
The PI6CG182Q2ZDQEX by Diodes Incorporated is available in a 24-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI6CG182Q2ZDQEX?
Unit pricing for PI6CG182Q2ZDQEX starts at $3.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.