PI6ULS5V9306UEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Open Drain |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 1 |
| Data Rate | - |
| Input Signal | - |
| Output Signal | - |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Channels per Circuit | 2 |
| Voltage - V C C A | 1 V ~ 3.3 V |
| Voltage - V C C B | 1.8 V ~ 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PI6ULS5V9306UEX is a translators & level shifters in the Bus Interface family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Translators, Level Shifters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Auto-Direction Sensing, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.927 units of PI6ULS5V9306UEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI6ULS5V9306UEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.927 units of PI6ULS5V9306UEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI6ULS5V9306UEX available in?
The PI6ULS5V9306UEX by Diodes Incorporated is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI6ULS5V9306UEX?
Unit pricing for PI6ULS5V9306UEX starts at $0.9360 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.