PI6ULS5V9617CUEX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Application | I²C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 50µA |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Number of Channels | 2 |
| Supplier Device Package | 8-UDFN (2x3) |
| Data Rate ( Max) | 1MHz |
| Voltage - Supply | 0.6V ~ 5.5V, 2.2V ~ 5.5V |
| Delay Time | 115ns |
| Capacitance - Input | 7 pF |
| Packaging | Dasenic-Reel® |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PI6ULS5V9617CUEX is a signal buffers, repeaters & splitters in the Bus Interface family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Buffers, Repeaters, Splitters, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Application: I²C, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-UFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.612 units of PI6ULS5V9617CUEX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PI6ULS5V9617CUEX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.612 units of PI6ULS5V9617CUEX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PI6ULS5V9617CUEX available in?
The PI6ULS5V9617CUEX by Diodes Incorporated is available in a 8-UFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PI6ULS5V9617CUEX?
Unit pricing for PI6ULS5V9617CUEX starts at $2.01 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.