TLV431AQFTA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±1% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 15 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output ( Max) | 18 V |
| Current - Cathode | 100 µA |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Base Product Number | TLV431 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TLV431AQFTA is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±1%, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 17.558 units of TLV431AQFTA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TLV431AQFTA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 17.558 units of TLV431AQFTA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TLV431AQFTA available in?
The TLV431AQFTA by Diodes Incorporated is available in a TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TLV431AQFTA?
Unit pricing for TLV431AQFTA starts at $0.1588 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.