ZLDO1117QG33TA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 18V |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 mA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1.2V @ 1A |
| P S R R | 80dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
Product Overview
The ZLDO1117QG33TA is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-261-4, TO-261AA.
This device comes in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 31.517 units of ZLDO1117QG33TA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ZLDO1117QG33TA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 31.517 units of ZLDO1117QG33TA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ZLDO1117QG33TA available in?
The ZLDO1117QG33TA by Diodes Incorporated is available in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ZLDO1117QG33TA?
Unit pricing for ZLDO1117QG33TA starts at $0.1745 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.