ZXBM1004Q16TC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Technology | - |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Voltage - Supply | 4.7V ~ 18V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | Fan Controller |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The ZXBM1004Q16TC is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 110°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.962 units of ZXBM1004Q16TC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ZXBM1004Q16TC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.962 units of ZXBM1004Q16TC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ZXBM1004Q16TC available in?
The ZXBM1004Q16TC by Diodes Incorporated is available in a 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ZXBM1004Q16TC?
Unit pricing for ZXBM1004Q16TC starts at $2.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.