ZXTR1135PD8-13
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 100V |
| Supplier Device Package | PowerDI5060-8 (Type B) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 50mA, 50mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 780 µA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V, 13V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 2 |
| Voltage Dropout ( Max) | - |
| P S R R | 57dB (100Hz), 45dB (100Hz) |
| Protection Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ZXTR1135PD8-13 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Diodes Incorporated. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-PowerTDFN.
This device comes in a 8-PowerTDFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39.455 units of ZXTR1135PD8-13 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ZXTR1135PD8-13 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.455 units of ZXTR1135PD8-13 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ZXTR1135PD8-13 available in?
The ZXTR1135PD8-13 by Diodes Incorporated is available in a 8-PowerTDFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ZXTR1135PD8-13?
Unit pricing for ZXTR1135PD8-13 starts at $0.6712 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.