DI62062.8S1
Active
9.585 In Stock
PackageTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
MountSurface Mount
Lifecycleactive
ManufacturerDiotec Semiconductor
Pricing
1+
Technical Specifications
CategoryIntegrated Circuits (ICs)/Linear Controllers
Product StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output TypeFixed
Voltage - Input ( Max)6V
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Current - Supply ( Max)-
Current - Output200mA
Current - Quiescent ( Iq)-
Control Features-
Output ConfigurationPositive
Voltage - Output ( Min/ Fixed)2.8V
Voltage - Output ( Max)-
Number of Regulators1
Voltage Dropout ( Max)0.71V @ 100mA
P S R R49dB (120Hz)
Protection FeaturesOver Current
E U Ro H S StatusROHS3 Compliant
M S L Rating3 (168 Hours,30°C/60%RH)