LPC55S14JBD100E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 100-HLQFP (14x14) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, RNG, WDT |
| Number of I/ O | 64 |
| Speed | 150MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| R A M Size | 80K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, Flexcomm, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 10x16b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC55S14JBD100E is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Flip Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 100-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 100-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.814 units of LPC55S14JBD100E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC55S14JBD100E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.814 units of LPC55S14JBD100E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC55S14JBD100E available in?
The LPC55S14JBD100E by Flip Electronics is available in a 100-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC55S14JBD100E?
Unit pricing for LPC55S14JBD100E starts at $5.72 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.