MCF51JM128VLD,557
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Peripherals | LVD, PWM, WDT |
| Speed | 50MHz |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB OTG |
| Series | MCF51JM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | Coldfire V1 |
| R A M Size | 16K x 8 |
| Numberof I/ O | 33 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCF51JM128VLD,557 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Freescale Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 44-LQFP, Peripherals: LVD, PWM, WDT, Speed: 50MHz.
This device comes in a 44-LQFP package.
FPGACenter currently has 31.321 units of MCF51JM128VLD,557 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCF51JM128VLD,557 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 31.321 units of MCF51JM128VLD,557 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCF51JM128VLD,557 available in?
The MCF51JM128VLD,557 by Freescale Semiconductor is available in a 44-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCF51JM128VLD,557?
Unit pricing for MCF51JM128VLD,557 starts at $0.9000 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.