MCIMX31CVMN4D
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 473-LFBGA |
| Supplier Device Package | 473-LFBGA (19x19) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V |
| Speed | 400MHz |
| Core Processor | ARM1136JF-S |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; GPU, IPU, MPEG-4, VFP |
| R A M Controllers | DDR |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keyboard, Keypad, LCD |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (3) |
| Security Features | Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCIMX31CVMN4D is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Freescale Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Package / Case: 473-LFBGA, Supplier Device Package: 473-LFBGA (19x19).
This device comes in a 473-LFBGA package.
FPGACenter currently has 1.920 units of MCIMX31CVMN4D in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCIMX31CVMN4D in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.920 units of MCIMX31CVMN4D in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCIMX31CVMN4D available in?
The MCIMX31CVMN4D by Freescale Semiconductor is available in a 473-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCIMX31CVMN4D?
Unit pricing for MCIMX31CVMN4D starts at $54.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.