MCIMX6U6AVM10ADR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 624-LFBGA |
| Supplier Device Package | 624-MAPBGA (21x21) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V |
| Speed | 1GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A9 |
| Number of Cores/ Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ MPE |
| R A M Controllers | DDR3, DDR3L, LPDDR2 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | HDMI, Keypad, LCD, LVDS, MIPI |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (1) |
| U S B | USB 2.0 + PHY (4) |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC, Tamper Detection |
| Series | i.MX6U |
| Additional Interfaces | Bluetooth, CANbus, ESAI, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCIMX6U6AVM10ADR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Freescale Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 624-LFBGA.
This device comes in a 624-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.620 units of MCIMX6U6AVM10ADR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCIMX6U6AVM10ADR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.620 units of MCIMX6U6AVM10ADR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCIMX6U6AVM10ADR available in?
The MCIMX6U6AVM10ADR by Freescale Semiconductor is available in a 624-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCIMX6U6AVM10ADR?
Unit pricing for MCIMX6U6AVM10ADR starts at $87.96 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.