MCIMX7D2DVK12SD
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TJ) |
| Package / Case | 488-TFBGA |
| Supplier Device Package | 488-TFBGA (12x12) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 3.3V |
| Speed | 1.2GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 |
| Number of Cores/ Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ MPE |
| R A M Controllers | LPDDR2, LPDDR3, DDR3, DDR3L |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, MIPI |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (2) |
| Security Features | A-HAB, ARM TZ, CAAM, CSU, SJC, SNVS |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCIMX7D2DVK12SD is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Freescale Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 85°C (TJ), Package / Case: 488-TFBGA, Supplier Device Package: 488-TFBGA (12x12).
This device comes in a 488-TFBGA package.
FPGACenter currently has 1.651 units of MCIMX7D2DVK12SD in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCIMX7D2DVK12SD in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.651 units of MCIMX7D2DVK12SD in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCIMX7D2DVK12SD available in?
The MCIMX7D2DVK12SD by Freescale Semiconductor is available in a 488-TFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCIMX7D2DVK12SD?
Unit pricing for MCIMX7D2DVK12SD starts at $16.10 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.