S6E2HG6E0AGV2000M
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 63 |
| Speed | 160MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| R A M Size | 64K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, CSIO, EBI/EMI, I²C, LINbus, SD, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 544KB (544K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | FM4 S6E2HG |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S6E2HG6E0AGV2000M is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 80-LQFP.
This device comes in a 80-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.352 units of S6E2HG6E0AGV2000M in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S6E2HG6E0AGV2000M in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.352 units of S6E2HG6E0AGV2000M in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S6E2HG6E0AGV2000M available in?
The S6E2HG6E0AGV2000M by Infineon Technologies is available in a 80-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S6E2HG6E0AGV2000M?
Unit pricing for S6E2HG6E0AGV2000M starts at $21.12 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.