S71KL512SC0BHV003
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VBGA |
| Technology | FLASH, DRAM |
| Supplier Device Package | 24-FBGA (6x8) |
| Memory Size | 512Mbit (FLASH), 64Mbit (RAM) |
| Memory Type | Non-Volatile, Volatile |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Clock Frequency | 100 MHz |
| Memory Format | FLASH, RAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Series | HyperFlash™ + HyperRAM™ KL |
| Base Product Number | S71KL512 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991B1A |
| H T S U S | 8542.32.0071 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The S71KL512SC0BHV003 is a general memory ics in the Other Memory family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Memory Integrated Circuit, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-VBGA.
This device comes in a 24-VBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.837 units of S71KL512SC0BHV003 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the S71KL512SC0BHV003 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.837 units of S71KL512SC0BHV003 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the S71KL512SC0BHV003 available in?
The S71KL512SC0BHV003 by Infineon Technologies is available in a 24-VBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for S71KL512SC0BHV003?
Unit pricing for S71KL512SC0BHV003 starts at $51.87 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.