SAK-TC297TA-128F300N BC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 292-LFBGA |
| Supplier Device Package | PG-LFBGA-292-6 |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Number of I/ O | 169 |
| Speed | 300MHz |
| E E P R O M Size | 768K x 8 |
| Core Processor | TriCore™ |
| R A M Size | 2.75M x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Tri-Core |
| Connectivity | ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT |
| Program Memory Size | 8MB (8M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.97V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 94x12b SAR, Sigma-Delta |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SAK-TC297TA-128F300N BC is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 292-LFBGA.
This device comes in a 292-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.159 units of SAK-TC297TA-128F300N BC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SAK-TC297TA-128F300N BC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.159 units of SAK-TC297TA-128F300N BC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SAK-TC297TA-128F300N BC available in?
The SAK-TC297TA-128F300N BC by Infineon Technologies is available in a 292-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SAK-TC297TA-128F300N BC?
Unit pricing for SAK-TC297TA-128F300N BC starts at $142.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.