SAK-XC2220U-4F40VAA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | PG-VQFN-48-54 |
| Peripherals | I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 33 |
| Speed | 40MHz |
| Core Processor | C166SV2 |
| R A M Size | 6K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 10x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | XC22xxU |
| Base Product Number | SAK-XC2220 |
| Packaging | Bulk |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SAK-XC2220U-4F40VAA is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.483 units of SAK-XC2220U-4F40VAA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SAK-XC2220U-4F40VAA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.483 units of SAK-XC2220U-4F40VAA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SAK-XC2220U-4F40VAA available in?
The SAK-XC2220U-4F40VAA by Infineon Technologies is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SAK-XC2220U-4F40VAA?
Unit pricing for SAK-XC2220U-4F40VAA starts at $22.97 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.