TC275TP64F200WDBLXUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | PG-LQFP-176-22 |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Number of I/ O | 169 |
| Speed | 200MHz |
| E E P R O M Size | 64K x 8 |
| Core Processor | TriCore™ |
| R A M Size | 472K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Tri-Core |
| Connectivity | ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.17V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 48x12b SAR, Sigma-Delta |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TC275TP64F200WDBLXUMA1 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Infineon Technologies. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.979 units of TC275TP64F200WDBLXUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TC275TP64F200WDBLXUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.979 units of TC275TP64F200WDBLXUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TC275TP64F200WDBLXUMA1 available in?
The TC275TP64F200WDBLXUMA1 by Infineon Technologies is available in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TC275TP64F200WDBLXUMA1?
Unit pricing for TC275TP64F200WDBLXUMA1 starts at $17.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.