TDA21801XUMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Technology | - |
| Interface | Analog |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8 |
| Voltage - Supply | 10.8V ~ 13.2V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Low Side |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | Fan Controller |
| Function | Controller - Speed |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TDA21801XUMA1 is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Infineon Technologies.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.431 units of TDA21801XUMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TDA21801XUMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.431 units of TDA21801XUMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TDA21801XUMA1 available in?
The TDA21801XUMA1 by Infineon Technologies is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TDA21801XUMA1?
Unit pricing for TDA21801XUMA1 starts at $0.9720 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.